Novinky

Energie zdraželi. Spoločne ich však môžu spotrebitelia získať lacnejšie

Cena za spotrebu zemného plynu od 1. decembra vzrástla v priemere o 6 percent, ceny elektriny a tepla môžu byť ešte vyššie v budúcom roku. Spotrebiteľské Centrum preto organizuje spoločnú spotrebiteľskú kampaň na zmenu dodávateľov energií.

Spotrebiteľské Centrum logo
06. 12. 2018 2018-12-06 16:46:36
Energie zdraželi. Spoločne ich však môžu spotrebitelia získať lacnejšie

Spotrebiteľské Centrum vidí spôsob ako ušetriť na platbách za energie aspoň niekoľko desiatok eur ročne v spoločnej (kolektívnej) zmene dodávateľov, preto 01. decembra spustilo kampaň „Lacnejšie Energie“ https://lacnejsieenergie.sk.

Registrovať sa do kampane na webovej stránke https://lacnejsieenergie.sk môže od 01. 12. 2018 bezplatne a nezáväzne, vlastník nehnuteľnosti alebo osoba s právom užívania nehnuteľnosti na území Slovenskej republiky, ktorý má ako fyzická osoba – spotrebiteľ – teda na svoje meno uzatvorenú zmluvu s dodávateľom elektriny alebo zemného plynu. Registrácia spotrebiteľov potrvá až do 31. 05. 2019.

Spotrebiteľské Centrum chce „kampaňou LacnejšieEnergie.sk dosiahnuť zníženie koncových cien energií pre domácnosti nielen spoločným výberom dodávateľa ale taktiež iniciovaním zmien zákonov a regulačných vyhlášok, ktoré pre spotrebiteľa nehospodárnymi poplatkami koncovú cenu neúmerne predražujú. Reálna spotreba domácnosti predstavuje približne 30% z celkovej faktúry za energie. Mnohé poplatky boli zavedené iba z politických dôvodov“ uviedol riaditeľ organizácie Miroslav Antoňak.

Čím väčší počet odberných miest sa do kampane zapojí, tým lepšiu vyjednávaciu pozíciu združení spotrebitelia získajú.

V zahraničí štandard

V mnohých európskych krajinách sú spoločné zmeny dodávateľov energií bežným spôsobom, ako môžu spotrebitelia ušetriť nie malé peniaze.

V predchádzajúcich rokoch úspešne prebehli hromadné zmeny dodávateľov formou verejnej aukcie v Rakúsku, Čechách, Slovinku, Belgicku, Taliansku, Holadnsku taktiež vo Francúzku a Veľkej Británii.

Napríklad v susednom Rakúsku v rokoch 2013–2015 spoločne zmenilo dodávateľa energií až 85 tisíc domácnosti, v Holandsku v rokoch 2011–2014 dokonca až 280 tisíc domácnosti. Spotrebitelia, ktorí v tomto období zmenili hromadne dodávateľa vrámci podobných kampani ušetrili viac ako 173 miliónov eur.

„Spotrebiteľské Centrum sa pri realizácií a nastavovaní podmienok kampane inšpirovalo práve krajinami, v ktorých sa podobné spoločné zmeny dodávateľov už úspešne realizovali. Na základe ich skúseností a poznatkov organizujeme na Slovensku kampaň LacnejšieEner­gie.sk“ upresnil Antoňak.